Зміст № 4

Рік:
2011
doi:
ISBN:
978-966-02-4704-8, 978-966-360-180-9

У четвертому випуску серії “Наука України у світовому інформа­ційному просторі” представлено авторську розвідку відомого популя­ризатора науки Віталія Абліцова, присвячену видатним українцям - лауреатам престижних міжнародних премій і нагород, які зробили значний внесок у розвиток світової науки і техніки.

Для широкого кола читачів.

Завантажити (PDF)

 

Зміст №4

 

ВСТУП ............................................................................................5
Нобелівська премія.......................................................................7
Лауреати
 
АГНОН (ЧАЧКЕС) Шмуель Йосип Халеві ......................................9
БЕГІН Менахем ..........................................................................10
ВАКСМАН Зельман Абрахам........................................................11
ГОФФМАНН Роалд......................................................................13
КУЗНЕЦЬ Саймон........................................................................14
МЕЧНИКОВ Ілля .........................................................................15
РАБІ Ісидор Айзек .......................................................................16
ШАРПАК Жорж.............................................................................17
Номінанти
ВЕКСЛЕР Володимир..................................................................20
ВИНОГРАДСЬКИЙ Сергій ............................................................21
ГУРВИЧ Олександр.....................................................................23
КОВАЛЕВСЬКИЙ Максим............................................................25
ФІЛАТОВ Володимир ..................................................................27
ФРАНКО Іван..............................................................................28
 
НАУКА І ТЕХНОЛОГІЇ
Астрономія. Нагороди
Премії Паризької Академії Наук .................................................33
“Орден Почесного Легіону” (Франція) .........................................33
Золота медаль Королівського Астрономічного Товариства (Велика Британія)........33
“Медаль Генрі Дрейпера” ...........................................................34
Премія Російського астрономічного товариства............................34
Золота медаль Кетрін Брюс.........................................................34
Пулітцерівська премія з журналістики, літератури, музики і театру .................35
Премії Американського геофізичного союзу.....................................35
Премія імені Г. Гоутона Американського метеорологічного товариства..............36
Герой Радянського Союзу. Герой Російської Федерації ...................................36
Премія РАН (Російської академії наук) імені Ф. Бредихіна ..............................36
Премія Американського астрономічного товариства імені Н. Лейсі Пірса .........36
Премія Калинги ЮНЕСКО ...................................................37
Премія “Атом для миру”.......................................................37
Премія Е.О. Лоуренса (США) ..............................................37
Державна премія СРСР. Ленінська премія СРСР..................8
Нагороди NASA (Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору, США) ..........38
Медаль NASA “За видатні наукові заслуги”......................................38
Премія й медаль імені Карла Сагана................................................38
Міжнародна премія Рене Декарта Європейського Союзу...................39
 
Нагороджені
БОБРОВНИКОВ Микола................................................40
БРЕДИХІН Федір............................................................41
ГАМОВ Георгій ..............................................................42
ЖАРДЕЦЬКИЙ Венчеслав..............................................44
КАЗИМИРЧАК-ПОЛОНСЬКА Олена ...............................45
МІЩЕНКО Михайло .......................................................46
САГАН Карл ..................................................................47
СТОЙКО-РАДИЛЕНКО Микола.......................................49
СТРАТОНОВ Всеволод ..................................................50
СТРУВЕ Отто ................................................................52
ТУРКЕВИЧ Ентоні .........................................................54
ФІЛІППЕНКО Олексій.....................................................55
ШКЛОВСЬКИЙ Йосип ....................................................56
ЯЦКІВ Ярослав..............................................................57
 
АВІАЦІЯ І КОСМОНАВТИКА
Нагороди
Премія С. Сонкіна Міського коледжу Нью-Йорка (City College) ...................61
Національні Зали Слави ............................................................................61
Герой Соціалістичної Праці (СРСР).............................................................62
Премія Шевелла (США) .............................................................................62
Диплом імені П. Тіссанд’є .........................................................................62
Медаль Ціолковського АН СРСР ..............................................................62
Міжнародна відзнака НАТО “Медаль Т. Кармана” .......................................63
Нагороди та премії АІАА (Американського інституту аеронавтики і астронавтики)...... 63
Золота медаль імені С.Корольова АН СРСР ......................................63
Орден Канади ..................................................................................63
“Космічна медаль пошани Конгресу” США.........................................63
Премія Т. Сааті (США) .......................................................................64
Звання “Народний Герой” (Казахстан) ...............................................64
Медаль Е. Брайяна Інституту матеріалів, мінералів та гірничої справи (Велика Британія) ....64
Нагороджені
АНТОНОВ Олег ...............................................................................65
АРЦЕБАРСЬКИЙ Анатолій...............................................................66
БОБКО Керол..................................................................................67
БОГАЧЕВСЬКИЙ Ігор-Орест ............................................................68
БОНДАР Роберта ............................................................
69ГЛУШКО Валентин.......................................................................70
ГНАТЮК Богдан-Тарас.....................................................................71
ГОЛОВІН Микола ............................................................................72
ГОРБУЛІН Володимир ....................................................................73
ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ Георгій ...........................................................74
ЖОЛОБОВ Віталій...........................................................................75
КОНДРАТЮК Юрій (ШАРГЕЙ Олександр) .......................................75
КОРОЛЬОВ Сергій .........................................................................77
КОСТЮК Теодор..............................................................................79
ЛОЗІНО-ЛОЗИНСЬКИЙ Гліб.............................................................79
ЛЮЛЬКА Архип...............................................................................80
МАЛЕНЧЕНКО Юрій........................................................................81
МЕЛЬНИК Брюс .............................................................................82
НІКОГОСЯН Арнольд ......................................................................83
ОНУФРІЄНКО Юрій ........................................................................83
ПОПОВИЧ Павло ............................................................................84
РЄЗНІК Джудіт.................................................................................85
СІКОРСЬКИЙ Ігор.............................................................................86
СТЕФАНИШИН-ПАЙПЕР Хайді-Марія................................................87
ЧЕЛОМЕЙ Володимир ....................................................................88
ШОНІН Георгій ................................................................................89
ЯНГЕЛЬ Михайло ...........................................................................90
ЯРИМОВИЧ Михайло .....................................................................91
 
 
ІННОВАЦІЇ, ВИНАХОДИ
Нагороди
Національна медаль технологій та інновацій США ...............................95
Премія ІЕЕЕ “Піонер комп’ютерної техніки” .........................................95
Премія імені М. Боголюбова ОИЯИ – (ОІЯД – Об’єднаного інституту ядерних
досліджень), Дубна, РФ.....................................................................95
Премія В. Перкіна Товариства хімічної промисловості США ................96
Національна премія Німецької Демократичної Республіки....................96
Премія культури Німецького товариства з фотографії (DGPh) ..............96
Премія “Наукове партнерство” НАТО ..................................................96
Міжнародна премія “Глобальна енергія”..............................................96
Нагороджені
БАР’ЯХТАР Віктор.............................................................................97
ВОЗНЯК Стівен ................................................................................98
ГЛУШКОВ Віктор ..............................................................................99
ГОЛОНЯК Нік ..................................................................................101
МОРОЗОВ Анатолій ........................................................................101
ПАТОН Борис..................................................................................102
ПУЛЮЙ Іван....................................................................................103
РОМАНКІВ Любомир.......................................................................105
СЕРГІЄНКО Іван..............................................................................106
СМАКУЛА Олександр......................................................................107
СТАСІВ Остап..................................................................................109
ХАЛАТОВ Артем..............................................................................110
 
НАУКА, ОСВІТА І КУЛЬТУРА
Нагороди
Премія Німецької академії природодослідників “Леопольдина” ..................113
Орден Святої Анни (Росія).........................................................................113
Військові нагороди США ...........................................................................113
Орден Святого Станіслава ........................................................................114
Орден “Академічних пальм”......................................................................114
Медаль Бенджаміна Франкліна ................................................................114
Премії Санкт-Петербурзької Академії Наук ................................................115
Премія Американської асоціації сприянню розвитку науки..........................115
Премія Олександра фон Гумбольдта (Німеччина) ......................................115
Медаль Левенгука Нідерландської королівської академії наук ...................115
Орден “Благородної Бухари” .....................................................................116
Медаль Пастера французького Товариства біохімії та молекулярної біології .........116
Медаль Прістлі (США) ................................................................................117
Хрест Заслуги (Польща) .............................................................................117
Філдсовська премія з математики ..............................................................117
Медалі ВДНГ (Виставки досягнень народного господарства) СРСР ............118
“Медаль Свободи” Президента США............................................................118
Премія AAASS (Американської Асоціації Сприяння Слов’янським Дослідженням)....118
Почесне звання “Людина року” Українського Інституту Америки...................119
Медаль імені Й.В. Гете...............................................................................119
Премія Національної академії наук США з генетики імені Дж. Кімбера..........119
Орден Бернардо О’Хіггінса (Чілі) ................................................................119
Медаль імені С. Тимошенка .......................................................................120
Національна медаль науки (США) ...............................................................120
Медаль Дарвіна..........................................................................................120
Нагороди Фонду Курта Кербера (Німеччина)................................................120
Наукова премія Міжнародної фундації О. і Т. Антоновичів (США) ..................120
Кіотська премія (Японія) ..............................................................................121
Медаль Дж. Портера....................................................................................121
Медаль Р. Міллінкена (США).........................................................................121
Премія імені В.Ф. Снєгірьова.......................................................................121
Золота медаль Світової академії медицини Альберта Швейцара....................122
Міжнародна премія О. Яблонського (Польща)...............................................122
Медаль Блеза Паскаля Європейської Академії Наук ....................................122
Міжнародний європейський орден Миколи Пирогова.....................................122
Нагороджені
АМОСОВ Микола ........................................................................................123
БРЕЙТ Грегорі ............................................................................................124
БРЮХОВЕЦЬКИЙ В’ячеслав........................................................................125
ВЕРНАДСЬКИЙ Володимир.........................................................................126
ВЕРНАДСЬКИЙ Георгій ...............................................................................129
ВОВК Федір.................................................................................................131
ГАЛЬЧИНСЬКИЙ Анатолій ............................................................................132
ГЛЕБА Юрій ................................................................................................133
ГРАБАР Петро .............................................................................................134
ГРАФФ, Віктор фон.......................................................................................135
ГРИЩЕНКО Валентин....................................................................................137
ГРУШЕВСЬКИЙ Михайло ..............................................................................138
ГУЗЬ Олександр ...........................................................................................143
ГУНЧАК Тарас ..............................................................................................144
ДЗЮБА Іван .................................................................................................145
ДОБЖАНСЬКИЙ Феодосій.............................................................................147
ДРІНФЕЛЬД Володимир ...............................................................................148
ДРОБНОХОД Микола....................................................................................149
ДЮРАН Аріель .............................................................................................150
ЕСАУ Катерина..............................................................................................151
ЄГОРМИШЕВ (ЄРГОМИШЕВ) Костянтин .......................................................151
ЖУЛИНСЬКИЙ Микола .................................................................................152
ЗАЙЧУК Ростислав ......................................................................................154
ЗАТОНСЬКИЙ Дмитро...................................................................................155
ЗГУРОВСЬКИЙ Михайло ..............................................................................156
КАША Михайло.............................................................................................157
КІСТЯКІВСЬКИЙ Юрій (Джордж)....................................................................158
КЛЯГІН Геннадій...........................................................................................159
КОСТЮК Платон ..........................................................................................160
КРИМСЬКИЙ Агатангел.................................................................................161
КРИШТАЛЬ Олег ..........................................................................................162
ЛАУТЕРПАХТ Херш.......................................................................................163
ЛЮБЧЕНКО Джейн ......................................................................................164
МОСКАЛЕНКО Віталій .................................................................................165
НЕМІЄР Льюіс..............................................................................................166
ПЕТРОВ Ельмар...........................................................................................168
ПОПОВИЧ Мирослав....................................................................................168
ПОТЕБНЯ Олександр...................................................................................169
ПРІЦАК Омелян ...........................................................................................171
СТЕШЕНКО Іван ...........................................................................................172
ТИМОШЕНКО Степан ...................................................................................173
ТЮТЮННИК В’ячеслав .................................................................................175
ХОМСЬКИЙ Ноам .........................................................................................176
ЧАРГАФФ Ервін...........................................................................................177
ЧУБИНСЬКИЙ Павло ...................................................................................179
ШЕВЕЛЬОВ Юрій.........................................................................................180
ШЕВЧЕНКО Ігор...........................................................................................181
ШМАЛЬГАУЗЕН Іван....................................................................................183
ШПОРЛЮК Роман .......................................................................................184
ЯВОРНИЦЬКИЙ Дмитро ..............................................................................185