Підготовка і випуск книжкових видань відбувається на підставі договорів між Видавничим домом «Академперіодика» Національної академії наук України і науковою установою Національної академії наук України, в якій підготовлено рукопис.
Рукопис приймається до розгляду з рекомендацією вченої ради наукової установи після проходження конкурсів у відділеннях Національної академії наук України.
Всі рукописи повинні отримати щонайменше дві позитивні рецензії від фахівців у відповідній галузі.
Усі подані до редакції Видавничого дому «Академперіодика» Національної академії наук України матеріали проходять обов’язкову процедуру рецензування та редакційного опрацювання.
Рецензування (експертне оцінювання) рукописів здійснюється для підтримання високого науково-теоретичного рівня та з метою відбору найбільш цінних та актуальних праць.
Рецензування є відкритим. Рецензент аналізує текст на ознаки плаґіату, звертає увагу на наявність наукового апарату, фіксує помилки, зауваження, визначає необхідність у доопрацюванні.
Рецензування відбувається у такій послідовності:
- Після отримання електронного та/або друкованого варіантів рукопису аналізуються його зовнішні атрибути (оформлення, дотримання стандартів і вимог), відповідність поданого тексту тематичному профілю. У листі-відповіді редакція повідомляє авторові / авторам про отримання тексту твору та направляє його на рецензування.
- Первинна експертна оцінка наукової монографії здійснюється головним редактором або заступником головного редактора.
- Головний редактор (заступник головного редактора) визначає для отриманого рукопису рецензентів — зі складу провідних науковців за тематикою поданого рукопису.
- Разом із рукописом надається рекомендована структура рецензії, в якій повинні бути зазначені результати рецензування: оцінка наукової значущості поданого матеріалу, його актуальності та новизни, загалом готовності до публікації. Час на проведення рецензування встановлюється індивідуально, з огляду на обсяг і тематику поданого тексту. Відгук рецензента вільний від тиску та впливу з боку редакції.
- Після експертного оцінювання рукопису рецензент може:
- рекомендувати твір до опублікування;
- рекомендувати твір до опублікування після доопрацювання її автором (авторами) з урахуванням висловлених зауважень і рекомендацій;
- рекомендувати не публікувати монографію.
Якщо рецензент рекомендує твір до опублікування після доопрацювання з урахуванням зауважень, або не рекомендує його до опублікування, в рецензії повинна бути вказана обґрунтована причина такого рішення.
- Під час опрацювання наукових рукописів рецензенти повинні:
- звертати особливу увагу на актуальність досліджуваної наукової проблеми;
- охарактеризувати теоретичне та прикладне значення виконаних досліджень, коректність і доцільність наведених викладок, графіків, рисунків, візуалізації та інтерпретації даних;
- оцінити, як співвідносяться висновки автора з наявними науковими концепціями;
- оцінити дотримання авторами правил наукової етики, коректності посилань на літературні джерела.
Необхідним елементом рецензії повинно бути оцінювання рецензентом особистого внеску автора в розв’язання проблеми, що розглядається.
Доцільно відмітити в рецензії відповідність стилю, логіки та доступності наукових викладок, а також висловити думку щодо достовірності та обґрунтованості висновків автора (авторів) у рецензованому творі.
Якщо рецензент вказує на необхідність доопрацювання твору, то він має повідомити, чи потрібно надавати йому твір на перевірку після внесення автором (авторами) виправлень.
- Наукові праці можуть бути направлені на додаткове рецензування, підставою для чого можуть бути:
- заявлена експертом недостатня кваліфікація в питаннях, які розглядаються в науковій роботі;
- недостатньо високий рівень первинного експертного висновку;
- гостра дискусійність положень, висловлених у науковій роботі;
- діаметрально протилежні висновки двох рецензентів.
Усі етапи видавничої підготовки, включно із редагуванням, макетуванням, тиражуванням і викладенням у відкритий доступ з реєстрацією індексу DOI, здійснюються на умовах цільових комплексних видавничих програм НАН України і є для авторів і читачів безкоштовними.
Автори зберігають авторське право, а також надають право Видавничому дому «Академперіодика» Національної академії наук України публікувати твори, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не перебувають на розгляді для опублікування в інших видавництвах. Всі матеріали поширюються на умовах ліцензії Creative Commons.
Викладений вище порядок — базовий для роботи Видавничого дому «Академперіодика» Національної академії наук України з рукописами. Усі форс-мажорні обставини, що можуть виникнути під час рецензування, обговорюються в рамках консультацій і переговорів між редакцією, автором (авторами) та рецензентом (рецензентами).