Автор(и):
Сергій Станіславович Шевченко народився 1961 р. Закінчив Харківський політехнічний інститут (спеціальність — «Гідравлічні машини та засоби автоматики», 1984). У 1990 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Розробка та дослідження нових конструкцій сальникових ущільнень насосного обладнання АЕС». Працював науковим співробітником галузевої лабораторії вібраційної надійності відцентрових машин кафедри теоретичної механіки Сумської філії ХПІ з 1984 р. до 1994 р. на посадах молодшого наукового співробітника (1986), старшого наукового співробітника (1991), брав участь у розробках для Мінсередмашу та АЕС. Від липня 2020 р. — старший науковий співробітник ІПМЕ ім. Г.Є. Пухова НАН України. У 2023 р. захистив докторську дисертацію на тему «Математичні моделі процесів в системах герметизації відцентрових машин». Напрямок наукової діяльності повʼязаний з розробкою методів і засобів герметизації та вібраційної надійності відцентрових машин.
Чернов Олександр Євгенович народився 1963 р. Закінчив Сумську філію Харківського політехнічного інституту (спеціальність — «Гідравлічні машини та засоби автоматики», 1985). У 1995 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Розробка та оптимізація імпульсних торцевих ущільнень для швидкохідних турбонасосних агрегатів рідинних реактивних двигунів». Працював науковим співробітником галузевої лабораторії вібраційної надійності відцентрових машин кафедри теоретичної механіки Сумської філії ХПІ (згодом Сумський державний університет) з 1987 р. до 1995 р. 1996—2001 рр. — викладач, старший викладач на кафедрі «Загальної механіки і динаміки машин» Сумського державного університету. З 2002 р. по 2003 р. — начальник відділу № 7 ВНДІАЕН м. Суми. З 2004 р. по сьогодні — директор ТОВ «КБ “УКРСПЕЦМАШ”», м. Суми. Напрямок наукової та виробничої діяльності повʼязаний з розробкою, виробництвом та вдосконаленням торцевих ущільнень різноманітних відцентрових машин (насосів, компресорів та ін.)
doi: https://doi.org/10.15407/akademperiodyka.503.205
Розглянуто фізичні засади та розроблено сучасні методи розрахунку контактних торцових ущільнень. Описано принцип роботи, методи розрахунку та особливості конструювання безконтактних торцових ущільнень. Представлені сучасні технології та матеріали, що застосовуються під час виробництва торцових ущільнень. Запропоновано напрями удосконалення торцових ущільнень. Проведено аналіз конструкцій та особливості експлуатації торцових ущільнень енергетичних насосів. Виявлено основні причини виходу з ладу та розроблено систему обслуговування і ремонту торцових ущільнень.
Монографія стане у пригоді фахівцям у галузі ущільнювальної техніки і конструкторам насосного обладнання. Вона буде корисною спеціалістам, котрі займаються експлуатацією та обслуговуванням відцентрових насосів, а також студентам енергомашинобудівних спеціальностей закладів вищої освіти.